Co wpływa na zdolność kredytową?

W zasadzie każdy z nas przynajmniej raz w życiu zaciągnął kredyt bądź też ma taki zamiar. Jednak pamiętajmy, że w przypadku kredytów długoterminowych czyli np. kredytu hipotecznego nie każdy może otrzymać zgodę na jego zaciągnięcie. Musimy wcześniej spełnić kilka ważnych czynników.

Zdolność kredytowa

Jednym z głównych czynników decydujących o tym czy otrzymamy kredyt jest oczywiście zdolność kredytowa. Nie ma uniwersalnego wzoru jej oceny, kredytodawcy dysponują własnymi algorytmami, pozwalającymi analizować sytuację finansową swoich klientów. Każda sytuacja jest też rozpatrywana indywidualnie, dlatego trudno tu mówiąc o jakimś szablonie. Może zdarzyć się, tak że starając się o przyznanie środków w kilku bankach, w jednym otrzymamy dofinansowanie, a inny może nam go odmówić. Bez względu na to, w jaki sposób instytucje finansowe sprawdzają naszą wypłacalność, większość z nich bierze pod uwagę podobne elementy. Najważniejsza jest wysokość uzyskiwanych dochodów oraz ponoszonych wydatków np. wysokość rat spłacanych już kredytów.

Obliczanie zdolności kredytowej to przede wszystkim odpowiedź na pytanie, czy poradzimy sobie ze spłatą kredytu na określona kwotę i w terminie, wraz z należnymi bankowi odsetkami. Każda instytucja finansowa inaczej może dokonywać takiej oceny. Sposób wyliczenia zdolności kredytowej należy do wewnętrznych ustaleń banku, które tylko w pewnym stopniu są podawane do wiadomości. Istnieją jednak stałe parametry, które brane są pod uwagę przez wszystkie instytucje. Warto się z nimi zapoznać abyśmy odpowiednio przygotować się do złożenia wniosku o kredyt, a tym samym zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Dochody

Oczywiście na zdolność kredytową najbardziej wpływają nasze dochody. Bank sprawdzi, jak wyglądały nasze zarobki w ostatnich kilku miesiącach, a nawet roku. Ważna jest zarówno ich wysokość jak i też regularność wpływów na konto. Kredytodawca oczekuje od nas abyśmy przez cały okres kredytowania, mogli terminowano spłacać zobowiązanie. Dlatego też preferowani są wnioskodawcy zatrudnieni na umowach o pracę, na czas nieokreślony. Ich dochody są stabilne, szczególnie jeśli pracują w sektorze państwowym. Oczywiście nie oznacza to, że osoby prowadzące własną działalność czy zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych, nie mogą liczyć na pomoc banku.

Wydatki i spłata aktualnych zobowiązań

Innym również bardzo istotnym elementem, który decyduje o naszej zdolności kredytowej są oczywiście nasze wydatki. Bank weźmie pod uwagę nie tylko koszty stałe , które ponosimy w związku z utrzymaniem gospodarstwa domowego, czyli wszystkie opłaty i rachunki, ale weźmie pod uwagę także te związane ze spłacaniem aktualnych zobowiązań. Zaciągnięte kredyty, a także zakupy dokonane na raty w ostatnim czasie, mogą obniżyć naszą zdolność kredytową. Dlatego też w sytuacji kiedy zaczynamy rozważać możliwość zaciągnięcia kredytu powinniśmy ograniczyć pewne wydatki.

Historia kredytowa, czyli co o nas piszą w BIK

Dla banku nie będziemy również wiarygodnymi kredytobiorcami w sytuacji kiedy nie posiadamy udokumentowanej historii kredytowej, czyli nigdy wcześniej nie spłacaliśmy żadnego kredytu ani pożyczki. Tylko pozytywna historia kredytowa, czyli taka która poświadcza, że w przeszłości terminowo regulowaliśmy zaciągnięte długi, będzie działać na naszą korzyść. W innej sytuacji bank może nam kredyt w mniejszej wysokości bądź tez całkowicie odrzucić wniosek. A zatem warto wziąć odpowiednio wcześniej cos na raty aby bank mógł potraktować nas jako wiarygodnego klienta.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://czystyzysk.net/index.php?trackback/38

This post's comments feed