Lokata terminowa czy dynamiczna, którą wybrać?

Obecnie rynek produktów i usług finansowych w Polsce jest bardzo rozwinięty. Klient, który szuka dobrego sposobu na gromadzenie oszczędności ma więc dość duży wybór opcji. Najczęściej Polacy wybierają jednak lokaty, jako stosunkowo stabilną i bezpieczną formę pomnażania swojego majątku. I choć taka lokata nie daje gwarancji uzyskania wysokich zysków, wielu ludzi właśnie na nią się decyduje, bojąc się oczywistego ryzyka związanego z inwestowaniem w nieruchomości, fundusze inwestycyjne czy choćby sztukę. Jednak wybór odpowiedniej dla siebie lokaty wcale nie jest taki prosty. Wynika to z faktu, że obecnie banki oferują różne rodzaje lokat, które odpowiadać mają zróżnicowanym oczekiwaniom i potrzebom klientów.

Lokaty terminowe i dynamiczne

Wśród lokat najłatwiej jest rozróżnić dwie ich formy. Pierwszą stanowią lokaty dynamiczne. Są to lokaty, w których oprocentowanie jest często zmienne i uzależnione od czasu trwania takiej lokaty właśnie. Lokaty dynamiczne charakteryzują się także tym, że umożliwiają one wycofanie środków pieniężnych zgromadzonych na nich przez klienta w dowolnym terminie. Klient nie traci wtedy naliczonych do tej pory odsetek. Jednak nie bezie miał także szansy na skorzystanie z jeszcze wyższego oprocentowania, które oferowane jest dopiero po pewnym okresie korzystania z lokaty. Kolejną grupę stanowią lokaty terminowe, które z kolei są zakładane na określony, zaznaczony w umowie z bankiem, czas. Są to lokaty, które mogą trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W ich przypadku wysokość oprocentowania lokaty zazwyczaj jest stała i zależy od czasu jej trwania. Tutaj najczęściej panuje zasada, że im dłużej trzymane są pieniądze na koncie, tym większe będą naliczane odsetki za każdy miesiąc lub rok trwania lokaty.

Trudny wybór

W obliczu tych wszystkich danych wybór odpowiedniej dla siebie w danym momencie lokaty może być bardzo trudny. Przede wszystkim dlatego, że zwykłemu człowiekowi problemów nastręcza czasem nawet oszacowanie w przybliżeniu zysków, jakie taka lokata może mu przynieść. Bo przecież nie tylko wysokość oprocentowania lokaty ma tu znaczenie, ale także sposób kapitalizacji czy też właśnie czas trwania. Dlatego przed podpisaniem umowy z bankiem warto dokładnie obliczyć, na jak wysokie odsetki można liczyć. To pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://czystyzysk.net/index.php?trackback/10

This post's comments feed